Niczym szadź zimowa, narażony ….

Grzyb pojawia się od lata do jesieni, w czasie długiej, wilgotnej pogody, w lasach, gdzie występują powalone kłody bukowe lub dębowe, albo stojące posusze tych gatunków.

Inne soplówki jodłowa, czy jeżowata swym wyglądem bardziej kojarzą się z soplami. Soplówka gałęzista, inaczej bukowa mnie kojarzy się z zimową szadzią. Proszę tylko spojrzeć na dolne zdjęcie, czyż nie mam racji?

Soplówka bukowa jest częściej spotykana niż pozostałe dwa wyżej wymienione gatunki jodłowa i jeżowata. Ona ma „tylko” kategorię V (narażony) na Czerwonej Liście, pozostałe to gatunki wymierające (E). Wszystkie gatunki soplówki są w Polsce gatunkami prawnie chronionymi.

Jednak sam fakt, iż spotkałam soplówkę dopiero po trzech latach chodzenia za grzybkami, i to spotkałam ją dzięki otrzymanej podpowiedzi, świadczy to o tym, jak niełatwo jest znaleźć ten gatunek. Czemu tak jest? Ano dlatego, że brakuje  w lasach gospodarczych substratu, na którym może ona wyrastać.

Wielkie znaczenie dla zachowania gatunków ma Puszcza Białowieska – jeszcze jest czas na zbieranie podpisów pod Obywatelskim projektem zmian do Ustawy o ochronie przyrody, który ma m.in. doprowadzić do powiększenia obszaru Białowieskiego Parku Narodowego. Każdego, któremu nie jest obojętny los przyrody, zachęcam do zapoznania się z tekstem i uzasadnieniem Obywatelskiego projektu zmian do Ustawy o ochronie przyrody i złożenie swojego podpisu pod tym projektem.

Zapraszam tu:

http://www.tydecydujesz.org/

i tu:

http://www.salamandra.org.pl/component/content/article/36-prawo/418-stop-samorzdowemu-liberum-veto.html?directory=1

Na  w/w stronach można pobrać jako dokument Microsoft Word i wydrukować specjalny formularz do składania podpisów. Formularze z podpisami można jeszcze przesyłać na adres biura Greenpeace Polska, do 5 listopada, bo organizatorzy akcji potrzebują jeszcze czasu na ich podliczenie.

Fundacja Greenpeace Polska
ul. Lirowa 13
02-387 Warszawa

Hericium coralloides – narażona na wymarcie o ile dalej będą działały czynniki zagrożenia

subtelna niczym szadź struktura Hericium coralloides

Muszę się wytłumaczyć za jakość fotografii soplówki bukowej – fotografowałam ją przy niewielkiej ilości światła, było to późnym popołudniem, gdy słońce zniżało się ku zachodowi i mimo wszelkich starań, zastosowania statywu, maksymalnej czułości i maksymalnej GO fotografie wyszły, jakie wyszły. Jednak dla dobra sprawy ochrony cudów Puszczy Białowieskiej pokazuję je, takie jakie posiadam, by świadczyły o tym, jak trudno spotkać te piękne grzyby, i jak bardzo aktywnie należy działać, by tak rzadkie gatunki jak ona miały gdzie rosnąć i trwać.

Reklamy

10 Komentarzy

 1. Ewa said,

  28 października 2010 @ 17:18

  Dzień dobry. 🙂
  Radzido zaprowadziła mnie wczoraj w ten piękny zakątek. Delektuję się zatem, ale i prośbę mam przy okazji. Na grzybach nie znam się, a jakoś tak czasami pod obiektyw wchodzą. Gdybyś kiedyś znalazła czas i zerknęła do http://zawszekolorowo.blox.pl/html okiem fachowca, może trochę rozjaśniłabyś mi w głowie. Z góry pięknie dziękuję. 🙂
  Ewa

 2. grzybowisko said,

  29 października 2010 @ 18:05

  Witaj, Ewo 🙂
  Obejrzałam zdjęcia jakie zamieściłaś w swoim blogu – bardzo ładne! 🙂
  Jeśli tylko będę mogła pomóc w rozpoznaniu gatunków grzybków, zrobię to 🙂

 3. chwastowisko said,

  31 października 2010 @ 17:49

  Ładny bardzo. 🙂 Gdybym takiego zobaczyła, pewnie bym pomyślała, że to porost a nie grzyb, no ale nie zobaczę. 😉

 4. grzybowisko said,

  31 października 2010 @ 19:52

  Gdy się kolejny raz przyglądałam zdjęciom przyszło na myśl skojarzenie tego grzybka z koronkowym żabotem 🙂 Tak czy inaczej, oryginalny jest bardzo i chciałoby się częściej go spotykać, a nie raz na trzy lata … :-/ A może to moja wina, bo za mało bywam w lasach? Jak jest to kilka razy w miesiącu, to jak tu nadążyć z poszukaniem tylu ciekawych różności, jakie czekają na odkrycie w „moich” lasach ….. 😦

  Uwaga, uwaga, nadszedł listopad, a wraz z nim mogą czekać na nas w lasach w okolicy brzóz, na leżących na ziemi gałązkach takie oto listopadowe niespodzianki https://grzybowisko.wordpress.com/2009/11/12/listopadowa-niespodzianka/ 🙂

 5. grajd24g said,

  1 listopada 2010 @ 0:58

  I well understand it. I can help with the question decision.

  gry platformowe
  | gry

 6. 13 września 2011 @ 21:23

  A u mnie w Tarnowskich Górach w Parku w Reptach (http://pl.wikipedia.org/wiki/Zesp%C3%B3%C5%82_przyrodniczo-krajobrazowy_%22Park_w_Reptach_i_Dolina_Dramy%22 ) robię badanie grzybów nadrzewnych na OL Biologiczną w liceum i zaobserwowałem soplówkę bukową na 18 stanowiskach.. i nie tylko. (m.in. lakownicę lśniącą i pare gatunków z czerwonej listy jako R)..

  • grzybowisko said,

   14 września 2011 @ 17:19

   Maćku, gratuluję wspaniałych znalezisk!
   Byłam w Parku w Reptach kilka lat temu, ziwedzałam Sztolnię Czarnego Pstrąga. To było zanim zainteresowały mnie grzyby, nabyłam wówczas książeczkę o tamtejszej florze, a Ty możesz opracować książeczkę o grzybach 🙂
   Życzę powodzenia w Olimpiadzie, kciuki trzymam bardzo mocno 🙂

   • 14 września 2011 @ 21:23

    Dziękuje 🙂 I powiem szczerze niektóre osobniki są trudne do oznaczenia. Mam atlas hub autorstwa Łakomy Piotr i Kwaśna Hanna(http://ksiegarnia.pwn.pl/produkt/24517/atlas-hub.html) ale czasami ciężko jest oznaczyć. Mógłbym prosić o małą pomoc i jakoś podesłać parę fotek? 🙂 🙂

   • grzy-basik said,

    15 września 2011 @ 6:25

    Oczywiście, Maćku, wysłałam Ci wiadomość na priv 🙂


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: