Grzybowisko w stroju modraszka :-)

Motyla modraszka telejusa! Przyłączyłam się do grona sympatyków Kolektywu Modraszek, który utworzył się po to by bronić modraszkowej łaki w Zakrzówku (Kraków) przed jej zabudową!

Spójrzcie tutaj do bloga Kolektywu Modraszek jak wyglądają plany zabudowy miejsca, gdzie żyje modraszek – gatunek wymieniony w unijnej Dyrektywie siedliskowej!

Dzięki członkini Kolektywu Modraszek grzybowisko otrzymało przepiękne modraszkowe skrzydełka i od dziś grzybowisko wygląda tak:

🙂 🙂 🙂 grzybowisko - modraszek 🙂 🙂 🙂

Można zapisać się na listę mailingową Kolektywu Modraszek, można tym sposobem otrzymywać aktualne wiadomości, 5 czerwca planowany jest modraszkowy zlot w Krakowie, zachęcam do przyłączenia się do inicjatywy Kolektywu Modraszek 🙂 🙂 🙂

Link, który chciałabym jeszcze podać na razie mi nie działa, ale jak tylko usunę ten problem, podam jeszcze ten link dla wszystkich chętnych dowiedzieć się, co się święci na modraszkowej łące w Zakrzówku w Krakowie!

Reklamy

9 Komentarzy

 1. Witold said,

  18 Maj 2011 @ 20:24

  Cześć,

  Słuchaj, to bardzo fajny temat. Może ktoś z organizatorów byłby zainteresowany opublikowaniem jakiegoś małego artykułu na http://www.malopolska24.pl ?
  Jeśli spodobał Ci się ten pomysł, napisz mi proszę maila.

  Pozdrawiam i trzymam kciuki za inicjatywę.
  Witold

 2. ewarub said,

  19 Maj 2011 @ 7:53

  O, jaki piękny modraszek naskalny 😉

 3. Maciej said,

  19 Maj 2011 @ 8:39

  akurat modraszkom zabudowa specjalnie nie szkodzi – no chyba że chodzi o obiekty przemysłowe a zwłaszcza wielkogabarytowe hale handlowe.

  Znając ceny nieruchomości w Krakowie i okolicach, wróżę stowarzyszeniu klęskę.

  A osobiście jestem wielkim miłośnikiem modraszków – u mnie latają głównie kupidynki i ikary – bieska widziałem raz w Krynicy.

  • grzybowisko said,

   19 Maj 2011 @ 8:57

   Maciej, przeczytaj chociażby to co pisze ciotka Wiki o modraszku telejusie, bo to o niego się rozchodzi:

   cytuję: Modraszek telejus (Phengaris teleius) – w stadium larwalnym drapieżny, myrmekofilny gatunek motyla z rodziny modraszkowatych, pasożyt społeczny mrówek. Zasiedla przede wszystkim tradycyjnie zagospodarowane ekosystemy łąkowe. Gąsienice żerują w kwiatostanach krwiściągu lekarskiego, a następnie kontynuują swój rozwój w gniazdach niektórych gatunków mrówek odżywiając się ich larwami. Ze względu na duże wymagania ekologiczne motyl uważany za wskaźnik dobrego stanu zachowania środowiska. Gatunek ginący w Europie, w Unii Europejskiej objęty ochroną obszarową sieci Natura 2000 na mocy Dyrektywy Siedliskowej. W Polsce podlega ochronie prawnej. Spotykany w centralnej i południowej części kraju.

   I jeszcze to od tej samej ciotki Wiki:
   cytuję: Środowiskiem życia modraszka telejusa są przede wszystkim wilgotniejsze typy łąk trzęślicowych ze związku Molinion[35][28], w tym płaty łąk olszewnikowo-trzęślicowych (zespół Selino-Molinietum)[45]. Gatunek zasiedla też często podobne do łąk trzęślicowych, rozwijające sie w dolinach dużych rzek łąki selernicowe (związek Cnidion dubii)[46]. Ponadto możliwe jest jego występowanie w ziołoroślach[45]. Występuje też na wilgotnych łąkach, w tym łąkach kaczeńcowych ze związku Calthion[28]. Wymienione typy łąk, będące ostojami modraszka telejusa, zwykle położone są w pradolinach i dolinach rzecznych, na podłożu torfowym lub w sąsiedztwie torfowisk niskich[33][28][35] czy nawet torfowisk węglanowych[47][48]. Telejus może zajmować również suchsze środowiska, na przykład łąki świeże z rzędu Arrhenatheretalia[28], w tym ekstensywnie użytkowane płaty łąk rajgrasowych (zespół Arrhenatheretum elatioris)[49] oraz górskie łąki konietlicowe (związek Polygono-Trisetion)[50]. Modraszek telejus preferuje także łąki górskie w Alpach, gdzie spotykany jest na wysokości do 2000 m n.p.m.[36][2]. Warunkiem występowania telejusa w powyższych środowiskach jest obecność w składzie gatunkowym zbiorowisk roślinnych mniej lub bardziej licznej rośliny żywicielskiej – krwiściągu lekarskiego − oraz mrówek-gospodarzy z rodzaju wścieklic. Drugi istotny czynnik decydujący o występowaniu gatunku to sposób zagospodarowania siedliska. Modraszek telejus jest związany z łąkami o ekstensywnym sposobie użytkowania[12].

   Jak zatem sobie wyobrażasz współistnienie zabudopwy o modraszka telejusa (Phengaris teleius)?

 4. grzybowisko said,

  19 Maj 2011 @ 8:58

  Ostatnie zdanie miało brzmieć (poprawiam literówki):
  Jak zatem sobie wyobrażasz współistnienie zabudowy i modraszka telejusa (Phengaris teleius)?

 5. 3 czerwca 2011 @ 7:44

  […] Już raz zaprezentowałam się w stroju Modraszka, by zaanonsować akcję Kolektywu Modraszek dla Kr… […]


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: