Indeks polsko – łaciński

Grzyby

  1. berłóweczka frędzelkowana –   Tulostoma fimbriatum
  2. białoporek brzozowy –   Piptoporus betulinus
  3. białoporek brzozowy 2Piptoporus betulinus
  4. białoporek brzozowy 3Piptoporus betulinus
  5. boczniak białożółty (dębowy)Pleurotus dryinus
  6. boczniak ostrygowaty –   Pleurotus ostreatus
  7. boczniak płucnyPleurotus pulmonarius
  8. borowik ceglastopory Boletus erythropus
  9. borowik ceglastopory 2Boletus erythropus
  10. borowik ponuryBoletus luridus
  11. borowik szlachetny –   Boletus edulis
  12. buławka pałeczkowata –   Clavariadelphus pistillaris
  13. buławka rurkowata –   Macrotyphula fistilosa
  14. rodzaj ciżmówka –   Crepidotus sp.
  15. czarka austriackaSarcoscypha austriaca
  16. czarka austriacka 2 – Sarcoscypha austriaca
  17. czarka austriacka 3Sarcoscypha austriaca
  18. czarka austriacka 4Sarcoscypha austriaca
  19. czarka austriacka 5 Sarcoscypha austriaca
  20. czasznica workowata –   Handkea ezcipuliformis
  21. czernidłak błyszczącyCoprinus micaceus
  22. czernidłak błyszczący 2Coprinus micaceus
  23. czernidłak gromadny –   Coprinus disseminatus
  24. czernidłak gromadny 2Coprinus disseminatus
  25. czernidłak kołpakowaty –   Coprinus comatus
  26. czernidłak kołpakowaty 2 – Coprinus comatus
  27. czernidłak drobny oznaczony – Coprinus ….
  28. czernidłak pstry Coprinus picaceus
  29. czernidłak pstry 2Coprinus picaceus
  30. czernidłak ……Coprinus pachydermus
  31. czernidłak …..2 Coprinus pachydermus
  32. rodzaj czernidłak na słomieCoprinus sp.
  33. rodzaj czernidłak –   Coprinus sp.
  34. czubajka kaniaMacrolepiota procera
  35. czubajka kania 2Macrolepiota procera
  36. rodzaj czubajkaMacrolepiota sp.
  37. czyreń bukowy –   Phellinus nigricans
  38. czyreń dębowy –   Phellinus robustus
  39. czyreń ogniowyPhellinus igniarius
  40. czyreń robiniowyPhellinus rimosus
  41. czyreń sosnowy –   Phellinus pini
  42. drobnołuszczak ciemnoostrzowy Pluteus atromarginatus
  43. drobnołuszczak pomarańczowoczerwony –   Pluteus aurantiorugosus
  44. drobnołuszczak żółtawy –   Pluteus leoninus
  45. rodzaj drobnołuszczak na wierzbiePluteus sp. na Salix sp.
  46. drobnoporek sproszkowany –   Oligoporus ptychogaster
  47. dzieżka pomarańczowa 1 –   Aleuria aurantia 1
  48. dzieżka pomarańczowa 2 –   Aleuria aurantia 2
  49. galaretek kolczasty Pseudohydnum gelatinosum
  50. galaretnica mięsista –   Ascocoryne sarcoides
  51. rodzaj galaretnica –   Ascocoryne sp.
  52. gąska siarkowa – Tricholoma sulphureum
  53. gęstoporek cynobrowy –   Pycnoporus cinnabarinus 
  54. gęśnica wiosennaCalocybe gambosa
  55. gmatwek dębowy Daedalea quercina
  56. gołąbek czarniawy –   Russula nigrescens 
  57. rodzaj gołąbek (czerwony)Russula sp.
  58. rodzaj gołąbek (jak jabłuszko)Russula sp.
  59. rodzaj gołąbek (żółty)Russula sp.
  60. rodzaj gołąbek (zielonkawy)Russula sp.
  61. goryczak żółciowy –   Tylopilus felleus
  62. gruzełek cynobrowy –   Nectria cinnabarina
  63. grzybówka dzwoneczkowata –   Mycena tintinnabulum
  64. grzybówka czysta –   Mycena pura
  65. grzybówka hełmiastaMycena galericulata
  66. rodzaj grzybówka –   Mycena sp.
  67. gwiazdosz prążkowanyGeastrum striatum
  68. gwiazdosz prążkowany 2 Geastrum striatum
  69. gwiazdosz prążkowany 3Geastrum striatum
  70. gwiazdosz potrójnyGeastrum triplex
  71. gwiazdosz potrójny 2 Geastrum triplex
  72. gwiazdosz rudawy –   Geastrum rufescens
  73. gwiazdosz
  74. gwiazdosz
  75. rodzaj gwiazdosz Geastrum sp.
  76. rodzaj hełmówka –   Galerina sp.
  77. hubiak pospolity –   Fomes fomentarius
  78. hubiak pospolity 2Fomes fomentarius
  79. hubiak pospolity 3Fomes fomentarius
  80. jeleniak ziarnisty /mikro/Elaphomyces granulatus
  81. kisielec karmelowy –   Exidia saccharina
  82. kisielec kędzierzawy –   Exidia plana
  83. kisielec trzoneczkowy –   Exidia truncata
  84. kisielec wierzbowy –   Exidia recisa
  85. klejek lepki – Gomphidius rutilus
  86. klejoporek winoczerwonyMeruliopsis taxicola
  87. klejoporek winnoczerwony 2Meruliopsis taxicola
  88. rodzaj koralówka –   Ramaria sp.
  89. rodzaj koralówka 2 – Ramaria sp.
  90. korownica okazała – Phlebiopsis gigantea
  91. koźlarz babka –   Leccinum scabrum
  92. koźlarz babka 2 Leccinum scabrum
  93. koźlarz czerwonyLeccinum aurantiacum
  94. koźlarz pomarańczowożółty –  Leccinum versipelle
  95. krowiak aksamitnyPaxillus atrotomentosus
  96. rodzaj kruchaweczka –   Psathyrella sp.
  97. rodzaj kruchaweczka oznaczonaPsathyrella oznaczona
  98. kruchaweczka namakającaPsathyrella piluliformis
  99. kubek prążkowany –   Cyathus striatus
  100. kubianka olszowa (kotkowa)Ciboria amentacea
  101. kurzawka czerniejąca /mikro/ Bovista nigrescens
  102. rodzaj kurzawkaBovista sp.
  103. rodzaj kustrzebka –   Peziza sp. 
  104. rodzaj kustrzebka na kłodzie brzozy Peziza sp.
  105. lakownica lśniąca –   Ganoderma lucidum
  106. lakownica lśniąca 3Ganoderma lucidum
  107. lakownica spłaszczona –   Ganoderma applanatum
  108. lakówka ametystowaLaccaria ametistina
  109. lejkowiec dętyCraterellus cornucopioides
  110. lejkownik kubkowatokapeluszowyPseudoclitocybe cyathiformis
  111. lejkówka anyżkowaClitocybe odora
  112. lejkówka buławotrzonowaClitocybe clavipes
  113. lejkówka lejkowataClitocybe gibba
  114. łopatnica żółtawa –   Spathularia flavida
  115. łuskwiak niszczącyPholiota destruens
  116. łuskwiak ognisty –   Pholiota flammans
  117. łuskwiak tłustawyPholiota adiposa
  118. łycznik późnyPanellus serotinus
  119. łysak wspaniałyGymnopilus junonius
  120. łysiczka ceglasta –    Hyphploma sublateritium
  121. małozorek zielonawyMicroglossum viride
  122. maślak żółty –   Suillus grevillei
  123. maślanka wiązkowa –   Hypholoma fasciculare
  124. mitróweczka błotna –   Mitrula paludosa
  125. mleczaj płowy –   Lactarius helvus
  126. monetka bukowaOudemansiella mucida
  127. monetka bukowa 2Oudemansiella mucida
  128. monetka bukowa 3Oudemasniella mucida
  129. muchomor rdzawobrązowyAmanita fulva
  130. muchomor cytrynowy –   Amanita citrina
  131. muchomor czerwony 1 –   Amanita muscaria 1
  132. muchomor czerwony 2 –   Amanita muscaria 2
  133. muchomor czerwony 3Amanita muscaria 3
  134. muchomor czerwieniejący –   Amanita rubescens
  135. muchomor czerwieniejący 2Amanita rubescens
  136. muchomor królewski –   Amanita regalis
  137. muchomor zielonawy, inaczej sromotnikowy –   Amanita phalloides
  138. muchomor zielonawy 2Amanita phalloides
  139. muchomor zielonawy 3Amanita phalloides
  140. muchomor szyszkowaty 1 –   Amanita strobiliformis 1
  141. muchomor szyszkowaty 2 – Amanita strobiliformis 2
  142. muchomor szyszkowaty 3 Amanita strobiliformis 3
  143. muchomor twardawy –   Amanita spissa
  144. murszak rdzawy –   Phaeolus schweinitzii
  145. rodzaj opieńka –   Armillaria sp.
  146. rodzaj opieńka 2Armillaria sp.
  147. rodzaj opieńka 3Armillaria sp.
  148. rodzaj opieńka 4Armillaria sp.
  149. osiękla  – Cyphellopsis anomala (Merismodes anomalus)
  150. ozorek dębowy 1 –   Fistulina hepatica 1
  151. ozorek dębowy 2 –   Fistulina hepatica 2
  152. ozorek dębowy 3 –   Fistulina hepatica 3
  153. ozorek dębowy 4Fistulina hepatica 4
  154. orzechówka mączysta –   Encoelia furfuracea 
  155. patyczka lepkaLeotia lubrica s.l.
  156. rodzaj pierścieniak –   Stropharia sp.
  157. piestrzenica kasztanowata –   Gyromitra esculenta
  158. piestrzenica olbrzymiaGyromitra gigas
  159. pięknoróg największy –   Calocera viscosa
  160. pięknoróg szydłowaty –   Calocera cornea
  161. płachetka kołpakowataRozites caperata
  162. pniarek obrzeżony 1 –   Fomitopsis pinicola
  163. pniarek obrzeżony –   Fomitopsis pinicola
  164. pochwiak jedwabnikowyVolvariella bombycina
  165. podgrzybek brunatny –   Xerocomus badius
  166. podgrzybek brunatny 2Xerocomus badius
  167. powłocznica dębowa –   Peniophora quercina
  168. powłocznica osikowa – Peniophora polygonia
  169. próchnilec długotrzonkowyXylaria longipes
  170. próchnilec gałęzisty –   Xylaria hypoxylon
  171. prószyk brudzący –   Bulgaria inquinans
  172. prószyk brudzący /mikro/Bulgaria inquinans
  173. purchawica olbrzymia –   Langermannia gigantea
  174. purchawica olbrzymia 2Langermannia gigantea
  175. purchawka chropowata –   Lycoperdon perlatum
  176. purchawka gruszkowataLycoperdon pyriforme
  177. purchawka jeżowata –   Lycoperdon echinatum
  178. rycerzyk czerwonozłoty –   Tricholomopsis rutilanss
  179. siedzuń sosnowy 1 –   Sparassis crispa 1
  180. siedzuń sosnowy 2 –   Sparassis crispa 2
  181. skórnik aksamitnyStereum submentosum
  182. skórnik szorstki –   Stereum hirsutum
  183. smardz jadalny –   Morchella esculenta 
  184. soplówka bukowaHericium coralloides
  185. sromotnik bezwstydny –   Phallus impudicus
  186. suchogłówka korowa –   Phleogena faginea
  187. szczeciniak rdzawy –   Hymenochaete rubiginosa
  188. szczeciniak żółtobrzegi –   Hymenochaete tabacina
  189. szyszkogłówka kolczastaAuriscalpium vulgare
  190. szyszkowiec łuskowatyStrobilomyces strobilaceus
  191. świecznica rozgałęzionaClavicorona pyxidata
  192. świecznica rozgałęziona 2Clavicorona pyxidata
  193. talerzyk szkarłatnyCytidia salicina
  194. tęgoskór cytrynowy –   Scleroderma citrinum
  195. trzęsak listkowaty –   Tremella foliacea
  196. trzęsak mózgowaty –   Tremella encephala
  197. trzęsak pomarańczowy –   Tremella mesenterica
  198. twardnica bulwiasta –   Dumontinia tuberosa
  199. twardziak kielichowaty (pucharowaty)Lentinus cyathiformis
  200. twardziak kielichowaty (pucharowaty) 2Lentinus cyathiformis
  201. twardziak muszlowy –   Lentinus torulosus
  202. twardziak tygrysi –   Lentinus tigrinus
  203. twardziak tygrysi 2Lentinus tigrinus
  204. twardziak tygrysi 3Lentinus tigrinus
  205. twardzioszek obrożowy –   Marasmius rotula
  206. ucho bzowe –   Hirneola auricula-judae 
  207. uszaczek kosmatyAuriculariopsis ampla
  208. wachlarzowiec olbrzymi –   Meripilus giganteus
  209. włośnianka rosista – Hebeloma crustuliniforme
  210. rodzaj włośniczka –   Scutellinia sp.
  211. zieleniak drobny –   Chlorociboria aeruginascens
  212. rodzaj zieleniakChloriciboria sp.
  213. zimówka letnia –   Flammulina fennae
  214. zimówka aksamitnotrzonowa –    Flammulina velutipes 
  215. zimówka aksamitnotrzonowa 2Flammulina velutipes
  216. żagiew łuskowata –   Polyporus squamosus
  217. żagiew wiosennaPolyporus lepideus
  218. żagwica listkowata Grifola frondosa
  219. żółciak siarkowy –   Laetiporus sulphureus
  220. żółciak siarkowy 2Laetiporus sulphureus
  221. żółciak siarkowy 3Laetiporus sulphureus
  222. żylak promienisty –   Phlebia radiata
  223. nieoznaczone drobne guziczki na wierzbie łozie

Śluzowce

  1. rodzaj paździorek – Stemonitis sp.
  2. rulik nadrzewny –   Lycogala epidendrum 
  3. samotek zmiennyReticularia lycoperdon
  4. śluzek krzaczkowaty –   Ceratiomyxa fruticulosa
  5. śluzek krzaczkowaty odm. kanalikowa Ceratiomyxa fructiculosa var. porioides
  6. śluzowiec na kłodzieMyxomycota
  7. zlepniczek walcowaty – Tubifera ferruginosa

Rośliny

  1. zawilec gajowy –   Anemone nemorosa
  2. barszcz SosnowskiegoHeracleum sosnowskyi
  3. bodziszek żałobnyGeranium phaeum
  4. chaber bławatekCentaurea cyanus
  5. cieszynianka wiosennaHacquetia epipactis
  6. cykoria podróżnikCichorium intybus
  7. czosnaczek pospolityAliaria petiolata
  8. czworolist pospolityParis quadrifoia
  9. czworolist pospolity 2Paris quadrifolia
  10. czworolist pospolity 3Paris quadrifolia
  11. dąbrówka rozłogowaAjuga reptans
  12. dębik ośmiopłatkowyDryas octopetala
  13. rodzaj dziewanna  – Verbascum sp.
  14. dzwonek rozpierzchłyCampanula patula
  15. rodzaj fiołekViola sp.
  16. rodzaj fiołek 2  – Viola sp.
  17. glistnik jaskółcze zieleChelidonium majus
  18. glistnik jaskółcze ziele 2Chelidonium majus
  19. grzybienie białeNymphaea alba
  20. gwiazdnica wielkokwiatowaStellaria holostea
  21. jaskier ostryRanunculus acer
  22. jasnota gajowiecGaleobdolon luteum
  23. jasnota gajowiec 2Galeobdolon luteum
  24. jastrzębiec pomarańczowyHieracium aurantiacum
  25. knieć błotna, kaczeniecCaltha palustris
  26. knieć błotna, kaczeniec 2Caltha palustris
  27. rodzaj kokoryczkaPolygonatum sp.
  28. kokorycz pustaCorydalis cava
  29. konwalia majowa Convallaria majalis
  30. kopytnik pospolityAsarum europaeum
  31. kopytnik pospolity 2 Asarum europaeum
  32. kruszczyk szerokolistnyEpipactis helleborine
  33. kuklik zwisłyGeum rivale
  34. rodzaj kukułkaDactylorhisa sp.
  35. lilia złotogłówLilium martagon
  36. lilia złotogłów 2 Lilium martagon
  37. lnica pospolita Linaria vilgaris
  38. łuskiewnik różowyLathraea squamaria
  39. miodunka ćma Pulmonaria obscura
  40. miłek letniAdonis aestivalis
  41. miłek wiosenny Adonis vernalis
  42. niecierpek pospolity Impatiens noli-tangere
  43. obuwik pospolityCypripedium calceolus L.
  44. okrężnica bagiennaHottonia palustris
  45. rodzaj pierwiosnekPrimula sp.
  46. piżmaczek wiosennyAdoxa moschatellina
  47. podbiał pospolityTussilago farfara
  48. podkolan białyPlatanthera bifolia
  49. rodzaj poziomka Fragaria sp.
  50. przylaszczka pospolita – Hepatica nobilis
  51. przylaszczka pospolita 2Hepatica nobilis
  52. przylaszczka pospolita 3Hepatica nobilis
  53. pszeniec gajowyMelampyrum nemorosum
  54. róża pomarszczona – Rosa rugosa
  55. róża pomarszczona 2Rosa rugosa
  56. rodzaj rosiczkaDrosera sp.
  57. rodzaj rzeżusznikCardaminopsis sp.
  58. sasanka łąkowaPulsatilla pratensis
  59. rodzaj sitJuncus sp.
  60. storczyk drobnokwiatowyOrchis ustulata
  61. szałwia lepka Salvia glutinosa
  62. ślaz piżmowyMalva moschata
  63. śledziennica skrętolistna  – Chrysosplenium alternifolium
  64. śledziennica skrętolistna 2 – Chrysosplenium alternifolium
  65. śnieżyca wiosenna Leucojum vernum
  66. śnieżyczka przebiśniegGalanthus nivalis
  67. świerzbnica polna –Knautia arvensis
  68. świerzbnica polna 2Knautia arvensis
  69. rodzaj wełniankaEriophorum sp.
  70. wawrzynek wilczełykoDaphne mesereum
  71. wierzba szaraSalix cinerea
  72. wrzosiec bagienny Erica tetralix
  73. zawciąg nadmorskiArmeria maritima
  74. zawilec gajowy 2Anemone nemorosa
  75. zawilec żółtyAnemone ranunculoides
  76. zerwa kłosowa  – Phyteuma spicatum L.
  77. zerwa kulista, z. główkowataPhyteuma orbiculare
  78. ziarmopłon wiosennyRanunculus ficaria
  79. złoć żółtaGagea lutea

Zwierzęta

  1. barczatka napójka gąsienicaEuthrix potatoria
  2. bóbr europejski zgryzyCastor fiber
  3. bocian biały 2Ciconia ciconia
  4. czerwończyk dukacikLycaena virgaureae 
  5. czyż zwyczajnyCarduelis spinus
  6. drozd śpiewak Turdus philomelos; syn. T. ericetorum
  7. dyląż garbarzPrionus coriarius
  8. dzieżba gąsiorekLanius collurio
  9. dzwoniecCarduelis chloris
  10. dzwoniec 2Carduelis chloris
  11. dzwoniec 3Carduelis chloris
  12. gąsienica na sałatniku leśnym – … na Mycelis muralis
  13. gęś gęgawaAnser anser
  14. górówka eurialaErebia euryale
  15. grubodzióbCoccothraustes coccothraustes
  16. jaskółka brzegówka Riparia riparia
  17. jaszczurka zwinkaLacerta agilis
  18. jaszczurka żyworodna, żyworódkaZootoca vivipara 
  19. rodzaj kopulnik –  Symmorphus sp.
  20. krasanka natrawka – Cercopis vulnerata
  21. krasopani poziomkówkaCallimorpha dominula
  22. kruszczyca albo kwietnicaCetonia sp. albo Protaetia sp.
  23. kruszczyca albo kwietnica 2Cetonia sp. albo Protaetia sp.
  24. kózkowateCerambycidae
  25. rodzaj kumakBombina sp.
  26. łabędź niemyCygnus olor
  27. łabędź niemy 2 Cygnus olor
  28. łątka dzieweczkaCoenagrion puella
  29. pleszka zwyczajnaPhoenicurus phoenicurus
  30. salamandra plamista, jaszczur plamisty, jaszczur ognistySalamandra salamandra
  31. sikora bogatkaParus major
  32. sikora bogatka 2Parus major
  33. sikora bogatka 3Parus major
  34. sikora bogatka 4Parus major
  35. sikora modraParus caeruleus
  36. sikora modra 2Parus caeruleus
  37. świtezianka modraCalopteryx virgo
  38. mieniak strużnik odmiana clytieApatura ilia’ cytia
  39. niedźwiedziówka nożówka gąsienicaArctia caja
  40. oleica krówkaMeloe brevicollis
  41. podrzut myszatyAgrypnus murinus
  42. rodzaj przeplatkaMelitaea sp.
  43. rębacz pniowiec Rhagium morda
  44. rusałka ceikPolygonia c-album
  45. strangalia czarniawaStenurella melanura
  46. strangalia czarniawa 2Stenurella melanura
  47. ślimak nagiGastropoda
  48. rodzaj trzciniak – Acrocephalus sp.
  49. wiewiórka pospolita, wiewiórka rudaSciurus vulgaris
  50. wróbel mazurekPasser montanus
  51. wróbel mazurek 2  – Passer montanus
  52. wróbel mazurek 3Passer montanus
  53. zając szarakLepus europaeus
  54. zięba jerFringilla montifringilla
  55. zmróżka złotawaCryptocephalus sericeus
  56. zorzynek rzerzuchowiecAnthocaris cardamines
  57. żuk leśny –   Anoplotrupes stercorosus
  58. żuraw zwyczajnyGrus grus

Siedliska

  1. buczyna
  2. buczyna w krajobrazie polodowcowym, nad jeziorem
  3. łęg nadrzeczny
  4. ols
  5. piaszczyste skarpy
  6. starorzecza
  7. wiosenne rozlewisko rzeki
  8. torfowisko
%d bloggers like this: